Wakacje to dla dzieci i młodzieży wyjątkowy czas, pełen przygód i nowych doświadczeń. Niestety, nie wszyscy mają równe szanse, by w pełni cieszyć się tym wspaniałym okresem. W Programie Promocji Kultury Przedsiębiorczości co roku nagradzamy i doceniamy firmy, które nie tylko dbają o swój rozwój, ale także angażują się w liczne inicjatywy społeczne. W trakcie trwania 27. edycji ogólnopolskiego programu Przedsiębiorstwo Fair Play chcemy podzielić się z Państwem przykładami tego, jak wybrani Uczestnicy i Laureaci wzbogacili tegoroczne lato dzieci i młodzieży, poszerzając ofertę wakacyjną o wiele ciekawych możliwości – tworząc niezapomniane chwile, które pozostaną z nimi na długo.
Wsparcie młodych talentów
SIEROSŁAWSKI GROUP Jan Sierosławski z Mielca (producent form wtryskowych i prototypów dla branży motoryzacyjnej, lotniczej, elektronicznej, elektrycznej, budowlanej oraz RTV i AGD) finansowo wspiera Mielecki Klub Kyokushin Karate[1] organizujący bezpłatne wakacyjne zajęcia karate dla nowych adeptów – dzieci od 5. roku życia. To świetna okazja do poznania nowego sportu i aktywności w grupie, a także odkrycia swojej pasji. Firma wspiera także Młodzieżową Akademię Umiejętności Technicznych „Leonardo” prowadzoną przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.[2] W trakcie zajęć instruktorzy rozwijali wyobraźnię dzieci i młodzieży, ich kreatywność i konkretne umiejętności techniczne związane głównie z przemysłowym charakterem Mielca. W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół podstawowych i liceum mogli uczestniczyć np. w zajęciach: Laboratorium modelarstwa i rakiet kosmicznych, Budowa i programowanie robotów, Odkrywamy świat algorytmów i programowania w języku Python, Zapis konstrukcji z elementami wspomagania projektowania 2D i 3D, Laboratorium nauki programowania poprzez zabawę, Młody fotograf czy Mali odkrywcy. Podczas zajęć uczestnicy przygotowywali się także do udziału w różnych konkursach (jak np. Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców Wyrzucanych z Ręki F3K czy zawody Pucharu Polski w konkurencji F3K) organizowanych również w wakacje i mogli w nich uczestniczyć m.in. dzięki przedsiębiorstwom wspierającym Akademię. Warto dodać, że w trakcie zajęć instruktorzy pokazują młodym ludziom, że obcowanie ze światem nauki i techniki stanowi niezapomnianą przygodę, która przygotowuje ich do przyszłych wyborów dotyczących dalszej edukacji.
Rozwój kultury i edukacji
Spółdzielnia Mieszkaniowa „BUDOWLANI” z Bydgoszczy powołała i stale wspiera Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych „Modraczek”[3] prowadzące działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną na rzecz mieszkańców osiedli będących w zasobach Spółdzielni. Stowarzyszenie organizuje m.in. warsztaty wakacyjne dla najmłodszych. W tym roku w programie „Modraczka” były trzy warsztaty. W ramach warsztatów „Cyrk EKO-rekwizyty” i „SecendLiveOrchestra” dzieci tworzyły z materiałów recyklingowych rekwizyty cyrkowe, ale też poznawały tajniki żonglowania oraz scenicznej iluzji. Tworząc instrumenty muzyczne zbudowały recyklingową orkiestrę, która poznała szczegóły zapisu nutowego, pracę orkiestry oraz kompozycję utworu muzycznego. Uczestniczki i uczestnicy warsztatu „Jestem modny – Jestem EKO” nadali drugie życie ubraniom, bawiąc się przy tym w niecodzienny sposób – krawieckie przeróbki to świetna kreatywna zabawa oraz sposób na stworzenie oryginalnego kostiumu. Wytwory warsztatów posłużyły w inscenizacji pn. Z ekologią na TY, ostatniego dnia tych wakacyjnych działań.
Nauka odpowiedzialności
Wsparcie finansowe udzielane Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej[4] przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „EWA” S.A. z Krotoszyna (wytwórcę produktów farmaceutycznych, suplementów diety i słodyczy) z pewnością przyczyniło się do uatrakcyjnienia czasu spędzanego przez dzieci na półkoloniach organizowanych przez bibliotekę. Organizowane przez tę placówkę ciekawe spotkania i warsztaty przyciągają dzieci w różnym wieku. Najmłodsi mogli się na nich m.in. dowiedzieć, jak właściwie dbać o swoich czteronożnych pupilów, szczególnie w okresie upałów, poznać różne rasy psiaków i wysłuchać ciekawych książek czy wziąć udział w tematycznych warsztatach plastycznych. Starsze dzieci mogły wziąć udział w spotkaniu sympatyków mangi i anime i sprawdzić swoją wiedzę na temat japońskich komiksów.
Promocja sportu i zdrowego trybu życia
Spółdzielnia Inwalidów ZGODA z Konstantynowa Łódzkiego (producent środków ochrony indywidualnej, w tym półmasek filtrujących, dzianych rękawic ochronnych, ochraniaczy przedramienia, bielizny zawodowej, odzieży ostrzegawczej oraz sorbentów polipropylenowych) wspiera m.in. Fundację im. Grzegorza Kolosy[5], pomagającej przede wszystkim dzieciom i młodzieży z rodzin o najsłabszej kondycji finansowej. Od wielu lat Fundacja głównie organizuje wypoczynek wakacyjny dla dzieci z województwa śląskiego. Corocznie kilka tysięcy dzieci i młodzieży, w ramach kolonii letnich, uczestniczy w stacjonarnych imprezach o charakterze sportowym i rekreacyjno – kulturalnym.
Przyroda i środowisko
Z kolei BAMA LOGISTICS Sp. z o.o. z Kozłowa świadcząca usługi transportowe przekazała darowizny m.in. na rzecz Fundacji Gorąca Cegła[6] wspierającej leczenie osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych oraz prowadzącej edukacyjne świetlice dla dzieci z gminy Dębica. W wakacje Fundacja zorganizowała półkolonie z wieloma atrakcjami, jak np. spacer w koronach drzew, majsterkowanie, metaloplastyka, ognisko, podchody itp. oraz bezpłatne zajęcia edukacyjne i warsztaty dla dzieci. Na przykład w programie „Dnia Pirata” przewidziano m.in. grę terenową „W poszukiwaniu skarbów”, warsztaty kulinarne i płukanie złota, a w warsztatach „Dzień na farmie” dzieci poznawały codzienne obowiązki farmera, tworzyły stracha na wróble, miały okazję poznać traktor i upiec ziemniaki na ognisku.
Kompetencje społeczne
Firma Hydroexpress Grzegorz Kornet z Dąbrowicy (zajmująca się dystrybucją i sprzedażą artykułów hydrauliczno-sanitarnych) dofinansowała półkolonie dla dzieci z rodzin gorzej sytuowanych oraz zapewniła wsparcie materialno-rzeczowe dla wakacyjnego Rezerwatu Dzikich Dzieci w Lublinie. To innowacyjna atrakcja głównie dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Rezerwat to wydzielony obszar ochrony środowiska zabawy dziecięcej inspirowany ideą Adventure Playground – Przygodowych Placów Zabaw. Dorośli zakładają Rezerwat, ale to dzieci go kształtują zgodnie z zasadami swobodnej zabawy (tzw. free play) i do nich należą wszelkie decyzje dotyczące wyglądu czy funkcjonalności. Aktywność dzieci polegała na kreowaniu tej przestrzeni od podstaw z dostarczonych materiałów, bawieniu się w niej, budowaniu obiektów, „baz”, stawianiu konstrukcji, uczestnictwie w warsztatach i wydarzeniach kulturalnych, korzystaniu z Kuchni Błotnej i ścieżek sensorycznych.[7] Organizatorzy Rezerwatu wydzielili otwartą przestrzeń w środku miasta i przystosowali ją do kreatywnej, nieszablonowej zabawy, nastawionej na rozwój więzi i kompetencji społecznych, kulturowych i manualnych.
[1] https://www.karatemielec.pl/
[2] https://ckp.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=137
[3] https://modraczek.smbudowlani.pl/
[4] https://www.facebook.com/KBPKrotoszyn/
[5] https://fundacjakolosy.org.pl/
[6] https://www.facebook.com/GoracaCegla
[7] https://rezerwatdzikichdzieci.pl/