22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To święto ustanowione w Stanach Zjednoczonych 55 lat temu z inicjatywy senatora Gaylorda Nelsona, do Polski dotarło w 1990 roku. W celu zwrócenia uwagi mieszkańców Ziemi na kwestie ekologiczne naszej planety i popularyzowanie postaw związanych z ochroną środowiska naturalnego, niemal na całym świecie z okazji Dnia Ziemi organizowane są akcje proekologiczne w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych, pikniki rodzinne i festyny, w które nierzadko angażują się również przedsiębiorstwa.
W tym roku Dzień Ziemi odbywa się pod hasłem „Planeta vs. Plastik” dla jeszcze większego zaangażowania międzynarodowej społeczności w działania na rzecz ochrony środowiska. Przedsiębiorstwa Fair Play chętnie i aktywnie włączają się w proekologiczne inicjatywy nie tylko od święta.
Pomijając fakt, że laureaci programu Przedsiębiorstwo Fair Play prowadzą działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego, a wiele z nich oferuje produkty i usługi sprzyjające ochronie przyrody, coraz więcej firm pogłębia swoje proekologiczne zaangażowanie.
R-GOL Sp. z o.o. z Ostródy – największy sklep piłkarski w Polsce – działając zgodnie ze swoją strategią – „Play for the Planet”, stawia na produkty przyjazne środowisku, korzysta z ekologicznych opakowań, optymalizuje procesy logistyczne, aby zmniejszać ślad węglowy. W kampaniach marketingowych firma korzysta z rozwiązań cyfrowych, aby ograniczyć zużycie papieru i nośników fizycznych. Korzysta z fotowoltaiki, a centrum logistyczne oraz biura wyposażyła w rozwiązania zmniejszające zużycie prądu, gazu i energii. R-GOL nie tylko swoich klientów zachęca do dokonywania przemyślanych zakupów i wybierania produktów eco-friendly, ale promuje postawy eko wśród swoich pracowników i innych osób. Firma realizuje akcję „Podaj dalej”, w której daje drugie życie produktom i podpowiada, jak każdy z nas może dbać o planetę.
Wiele ciekawych proekologicznych inicjatyw podejmuje firma Multiserwis Sp. z o.o. z Krapkowic
– oferująca skrojone na miarę, zaawansowane technologicznie rozwiązania m.in. dla branży energetycznej, nuklearnej, petrochemicznej, wapienniczej, papierniczej, spożywczej i wielu innych, której jedną z głównych działalności są izolacje przemysłowe i montaż mechaniczny, pozytywnie wpływające na transformację energetyczną i ochronę środowiska. Niedawno firma wsparła akcję sadzenia drzew na terenie powiatu krapkowickiego. We współpracy z Nadleśnictwem Prószków zasadzono jedno drzewo za każdy samochód jeżdżący we flocie Multiserwis, w sumie posadzono 1000 drzew. Spółka realizuje też program #OpolskieOddycha, w ramach którego obok wyposażania szkół i przedszkoli w oczyszczacze powietrza i sensory badające jakość powietrza, promuje edukację dzieci i młodzieży w zakresie dbania o środowisko i poszerza ekologiczną świadomość społeczności lokalnej. Jednym z elementów tej inicjatywy jest estworzony na ścianie LO nr 1 w Opolu w partnerstwie spółki z dyrekcją i uczniami tej szkoły. Mural promuje ekologiczny styl życia i zwraca uwagę na globalne problemy środowiskowe. Co ciekawe farby fotokatalityczne użyte do stworzenia muralu mają właściwości antysmogowe, ponieważ działają jak filtry pochłaniające z powietrza szkodliwe związki.
Podobne przedsięwzięcie zorganizowała również Spółdzielnia Mieszkaniowa „BUDOWLANI” z Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta oraz mieszkańcami jednego z osiedli będącego w zasobach Spółdzielni. Mural o powierzchni 374 m2 powstały na bloku przy ul. Nowowiejskiego 1 w Bydgoszczy absorbuje tyle tlenku azotu, co 374 drzewa!
Wiele Przedsiębiorstw Fair Play działających w obszarze usług komunalnych, jak przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji, zakłady gospodarki odpadami komunalnymi czy zajmujące się zbiórką, unieszkodliwianiem i przetwarzaniem odpadów, stale realizuje przedsięwzięcia budujące świadomość ekologiczną Polek i Polaków, począwszy od najmłodszych. Te podmioty regularnie organizują konkursy ekologiczne, oprowadzanie wycieczek przedszkolnych i szkolnych dla różnych grup wiekowych, lekcje dla szkół, uczniom i studentom umożliwiają odbywanie praktyk i staży, oferują też ciekawe zajęcia dla seniorów. Inspirującymi przykładami mogą służyć choćby te firmy: Wodociągi Miasta Krakowa Spółka Akcyjna (Edukacja ekologiczna), Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. z Jastrzębia-Zdroju (Centrum Edukacji Ekologicznej), „AQUA” S.A. z Bielska-Białej (Edukacja), Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie (Edukacja ECO) czy Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych S.A. z Kalisza (Akcje społeczne).
EKO-WTÓR JAKUBIEC Sp. z o.o. z Wilkowic – zajmująca się zbiórką i przetwarzaniem odpadów, poza oprowadzaniem wycieczek szkolnych i stworzeniem warunków dla uczniów i studentów, aby mogli na terenie przedsiębiorstwa odbywać praktyki i staże, od wielu lat współpracuje z fundacjami i organizacjami pożytku publicznego w zakresie budowania świadomości ekologicznej. Przykładami mogą być Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Fundacja GAJA, z którymi firma zorganizowała wiele akcji związanych z pozyskiwaniem surowców wtórnych w szczytnym celu, m.in. akcje „Drzewko za surowce” oraz „Makulatura na misje”.
W walkę ze zmianami klimatycznymi włączyły się również m.in. agencja reklamowa EURA7 Sp. z o.o. z Krakowa, która wspiera fundację Aeris Futuro i projekt „Czas na las”, producent betonowych wyrobów budowlanych Przedsiębiorstwo Prefabrykacji Górniczej „PREFROW” Sp. o.o. z Rybnika, który wsparł Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 w Rybniku w zorganizowaniu festynu środowiskowego czy producent win TiM S.A. z Bielsko-Białej inicjujący i włączający się w szereg ważnych dla środowiska naturalnego inicjatyw w ramach projektu Ve Eco. Spółka współpracuje z organizacjami, które od lat – w Polsce i na świecie – walczą o lepszą przyszłość naszej planety, promuje akcje ekologiczne zachęcające do zmiany codziennych nawyków i pokazujące, jak to zrobić, a także edukuje. Elementem kompleksowego podejścia firmy do ochrony środowiska jest także przeprowadzenie najnowszej inwestycji firmy – największego w Europie Środkowo-Wschodniej magazynu wina, zbudowanego na terenie parku logistycznego Panattoni w Bielsku-Białej. Magazyn ten powstał zgodnie z zasadami systemu BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – międzynarodowego standardu oceny efektywności energetycznej i wpływu środowiskowego budynków. RECARO Aircraft Seating Polska Sp. z o.o. ze Świebodzina zaangażowała się w nasadzenie drzew w parku w Świebodzinie w ramach Dni Zrównoważonego Rozwoju.
Z myślą o naszej planecie Przedsiębiorstwa Fair Play systematycznie ograniczają zużycie zasobów i wprowadzają wiele prośrodowiskowych rozwiązań. Przykładowo przechodzą na korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych, jak inwestujący w rozbudowę paneli fotowoltaicznych producent form wtryskowych i prototypów dla branży motoryzacyjnej, lotniczej, elektronicznej, elektrycznej, budowlanej oraz RTV i AGD – SIEROSŁAWSKI GROUP Jan Sierosławski z Mielca, Frankonia-Poland Sp. z o.o. z Dzierżoniowa (producent wyrobów metalowych i elektrotechnicznych zwłaszcza w zakresie kompatybilności elektromegnetycznej), która tworzy własną farmę fotowoltaiczną oraz zainwestowała w nowoczesne maszyny zużywające znacznie mniej energii, niż starsze urządzenia czy producent tektury falistej i opakowań z tektury falistej TFP Sp. z o.o. z Dziećmierowa, który poza panelami fotowoltaicznymi, od 2008 roku wykorzystuje w procesach produkcyjnych zamknięty obieg wody, a jego podstawą są własne oczyszczalnie uzdatniające wodę w 100%. Ponadto firma wykorzystuje przetworzone opakowania uzyskane od swoich dostawców.
Z kolei producent znaków drogowych Van Berde – Zubiel, Pogoda z Tuszowa Narodowego wytwarza gumowe elementy BRD, takie jak podstawy do znaków i progi zwalniające z mieszanki gumowej, która w 80% pochodzi z recyklingu.
Coraz więcej firm wprowadziło też elektroniczny obieg dokumentów i zdalną obsługę swoich klientów zapewniające szybki i bezpieczny przepływ informacji bez konieczności drukowania, przesyłania i przechowywania papierowych dokumentów, łatwy dostęp do nich z dowolnego miejsca, szybką reakcję w sytuacjach problematycznych, co eliminuje potrzebę fizycznego przemieszczania się między oddziałami firmy i do klientów i zmniejsza zużycie paliw i emisję CO₂, czyli zmniejsza ślad węglowy. Np. PV SYSTEM Sp. z o.o. z Rzeszowa (zapewniająca wydajne i energooszczędne systemy energetyczne), AURA Technologies Sp. z o.o. z Warszawy (dostawca nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla firm), Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BIUROMAX-BALCER” Sp. z o.o. z Bydgoszczy (zapewniające dzierżawę, sprzedaż i serwis sprzętu, urządzeń i oprogramowania IT), SoftHard Sp. z o.o. z Płocka (producent oprogramowania dla zarządców nieruchomości i wielu innych branż) czy SABUR Sp. z o.o. z Warszawy (dostawca automatyki przemysłowej i budynkowej). Poza tym wszystkie te firmy w swojej ofercie mają rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego.
Każdy z nas może i powinien chronić przyrodę i zasoby naturalne. Dlatego podążając za radami R-GOL Sp. z o.o. z Ostródy, jak być bardziej świadomym konsumentem i my przyłączamy się do apelu firmy:
- Dbaj o produkty – właściwie je pielęgnuj i korzystaj odpowiedzialnie.
- Zawsze korzystaj z podpowiedzi na metce, jak prać i pielęgnować swój sprzęt.
- Zamawiaj przemyślanie – nie odsyłaj paczek, jeśli to nie jest konieczne.
- Wybieraj produkty oznaczone symbolem recyklingu
- Korzystaj z opakowań kolejny raz – zmniejszysz dzięki temu liczbę śmieci.
- Jeśli zdarzy Ci się coś uszkodzić – napraw to, zamiast kupować nowe.
- Dziel się niechcianymi produktami z innymi – na pewno komuś spodoba się Twoja stara rzecz.
- Dołącz na przykład do akcji „Podaj dalej”, w której produkty dostają drugie życie i zadbaj w ten sposób o planetę!